UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do konferencje 2013 - lista

Katyń. Ofiary z Kujaw i Pomorza

wtorek, 16, kwiecień 2013

Włocławskie Towarzystwo Naukowe zorganizowało w dniu 12 kwietnia konferencję naukową poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Współorganizatorami była Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Było to jedno w pierwszych spotkań naukowych tego formatu odbywających się w naszym mieście i województwie.

Było to również jedno z ważniejszych wydarzeń rocznicowych w tym roku w naszym kraju (jak wspomniał w swoim wystąpieniu dr hab. Andrzej K.Kunert - Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa). Honorowy patronat nad konferencją objęli: Władysław Bartoszewski – Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prof.dr.hab. Andrzej Tretyn – Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Andrzej Pałucki – Prezydent Włocławka. Konferencji  towarzyszyła wystawa "KATYŃ - Pamiętamy" udostępniona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej

Konferencja rozpoczęła się o godz.10.00 w Auli Collegium Minus WSHE, pl. Wolności 1 (wejście od ul. Przechodniej).

W kwietniu 2013 r. w Polsce będzie obchodzona uroczyście 73 rocznica zbrodni katyńskiej. Głównym akcentem tych uroczystości będzie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Sprawców zbrodni katyńskiej osądziła już historia. Nam pozostaje upowszechnianie prawdy o tamtym wydarzeniu z nadzieją, że świadomość tej historii - zwłaszcza wśród ludzi młodych - przyczyni się do uniknięcia podobnej tragedii w przyszłości. Tragiczne karty niedawnej przeszłości zobowiązują nas do pielęgnowania pamięci ofiar kaźni polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wśród nich byli oficerowie WP i funkcjonariusze PP z terenu Pomorza i Kujaw – tutaj urodzeni i służący w wojsku lub w formacjach policyjnych.

Konferencja zorganizowana została ze środków finansowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Referaty:

Jednostki Wojska Polskiego na Pomorzu i Kujawach we wrześniu 1939 roku

- prof. dr hab. Waldemar Rezmer, UMK w Toruniu

Polskie ofiary na cmentarzyskach NKWD w Charkowie (Piatichatki) i Kijowie (Bykownia) w świetle archeologii

- prof. dr hab. Andrzej Kola, UMK w Toruniu

Katyń i anty-Katyń w propagandzie rosyjskiej

- prof. UMK dr hab. Zbigniew Karpus, UMK w Toruniu

Ofiary Katynia, Charkowa i Miednoje z województwa pomorskiego uznane za zmarłe po 1945 roku

- dr Władysław Kubiak, WSHE we Włocławku

Kościół katolicki a Zbrodnia Katyńska

- ks. dr hab. Józef Dębiński, Toruń

Ziemie polskie pod okupacją sowiecką. Z problematyki polityki sowieckiej wobec jeńców, uwięzionych i deportowanych

- prof. dr hab. Michał Klimecki, UMK w Toruniu

Zbrodnia Katyńska w historiografii polskiej

- dr Hanna Szczechowicz, PWSZ we Włocławku

Policjanci z województwa pomorskiego – ofiary Miednoje

- dr Krzysztof Halicki, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy