UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do wydawnictwa zwarte - lista

Pedagogiczna edukacja

czwartek, 14, maj 2015

2012 pedagogiczna eduk
pod red. ks. Mariana Włosińskiego
ISBN 978-83-61609-27-8
Włocławek 2012
format B5
s. 258
(nakład wyczerpany)






Przygotowana publikacja ma zasięg  międzynarodowy, bo poszczególne opracowania są w językach: polskim, słowackim i włoskim. Porównania i badania, analiza doświadczeń i sugestie stanowią treść zawartej w poszczególnych opracowaniach wiedzy w szeroko pojętych jej horyzontach. Autorzy opracowań zgodnie zauważają, że pedagogika XXI wieku kształtuje się i rozwija, jako dyscyplina humanistyczna doświadczająca zarówno teorii, jak i praktyki wychowania oraz rozumiejącego myślenia o nim. Obok stale obecnego dyskursu wokół tożsamości pedagogiki, uwidacznia się krąg refleksji poświęconych inspiracjom kulturowym i szeroko rozumianej wielokulturowości. Pedagogika coraz częściej eksponuje znaczenie komunikacji językowej w edukacji i potrzebę nowego usytuowania nauczyciela w szkole. Można sądzić, że pedagogika, jako teoretyczna refleksja nad edukacją i wychowaniem powinna być szczególnie dynamicznie rozwijana.

Ks. prof. Marian Włosiński zauważa we wstępie, że poznawanie dziedzictwa kulturowego, najbliższego środowiska i regionu powinno odbywać się od najwcześniejszych lat życia dziecka. Potrzeba wyczulenia dzieci na walory poznawcze regionu i chęć przekazania im wiedzy o regionie i rodzinnej miejscowości. Edukacja przewiduje wykorzystanie różnorodnych metod aktywizujących oraz zakłada współpracę z instytucjami i środowiskiem. Publikację rozpoczyna Mons. Štefan Sečka  artykułem: Poslanie, formácia a perspektívy katolíckeho školstva v spišskej diecéze. Prof. Zygmunt Wiatrowski z głębi swego doświadczenia ukazuje „Strategiczne problemy współczesnej pedagogiki pracy w Polsce“. Prof. Stanisław Kunikowski w artykule „Społeczno-kulturowy wymiar edukacji regionalnej” podkreśla znaczący aspekt nauki o wychowaniu. Ks. prof. Marian Włosiński w opracowaniach: „Pedagogiczne zadania integralnej katechezy” i „Pedagogiczny proces wzrastania w człowieczeństwie” uwypukla rolę i zadania społeczne edukacji religijnej w aspekcie wychowawczym nie tylko poprzez słowa, ale przede wszystkim przykład własnego życia. W opracowaniach: dr. Ireneusza Pyrzyka „Realizm życia i twórczości pedagogicznej Janusza Korczaka” i prof. Zygmunta Markockiego „Resocjalizacja zamknięta problem otwarty”  oraz dr. Roberta Ślusarza „Edukacja zdrowotna w chorobach naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego” słusznie zwraca się większą uwagę na różnice indywidualne, niepowtarzalność i podmiotowość innych osób w edukacji wychowawczej i zdrowotnej, zwiększając tym samym społeczne szanse na faktyczną edukację człowieka. W tym ujęciu należy w szerokim spectrum pedagogicznym widzieć ciekawe i bardzo aktualne opracowania autorów: Chrystian Klonecki-Olech, Ada Andrynowska, Tomasz Klekiel „Wykorzystanie sygnałów EMG i EEG w nauce ruchu” oraz Arnold Chrapkowski „Zadania rodziców w edukacji dzieci do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. i uchwał II Polskiego Synodu Plenarnego (1991–1999)”.

Rolę edukacji pedagogicznej interesująco ukazują w swoich opracowaniach: Jozef Jarab „Problematika celoživotného procesu výchovy a formácie Reflexia vzťahu viery a vedy na základe encykliky Jána Pavla II. „Fides et ratio“, Jozef Bieľak „Aktuálnosť evanjelizačnej, kultúrnej a pedagogickej misie Solúnskych bratov svätého Konštantína - Cyrila a svätého Metoda“, Adam Anton „Vybrané aspekty kristológie Jozefa Ratzingera“ i „Inkluzívna interpretácia Kristovho prostredníctva“, Luciana Mirri „Grandi donne in Polonia, grandi educatrici del popolo e della cultura polacca“ i Michal Vivoda “Narrare il valore della vita”.  Treść kolejnych opracowań: Małgorzaty Kowalczyk-Przybytek „Wybrane aspekty wychowania do wartości poprzez kontakt z literatura piękną” i Leny Tkaczyk „Aksjologiczny wymiar edukacji biologicznej i środowiskowej“ prowadzi do odczytania na nowo zadań pedagogii afirmacji człowieka jako osoby.

Publikacja zawiera także recenzje czterech książek. Niniejsza książka stanowi miłą liczbę opublikowanych pozycji wydawnictwa WSHE. Jest 200 publikacją.