UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności - kdutw radziejów

Wykład Macieja Mańkowskiego pt. „ Węgry, historia, naród, kultura”

czwartek, 27, kwiecień 2017

W dniu 10 kwietnia 2017 roku Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów spotkali się na interesującym wykładzie Macieja Mańkowskiego pt. „ Węgry, historia, naród, kultura", jaki odbył się Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie.

Wykładowca w interesujący sposób mówił o wielu sprawach związanych z Węgrami. Wskazał, że Węgrzy są w Europie narodem o tyle nietypowym, że przez długi czas nieznane było ich pochodzenie; oni sami chętnie widzieli swych przodków w Hunach. W rzeczywistości pra-Węgrzy, tak jak przodkowie Finów, Estończyków oraz innych ludów ugrofińskich, wywodzą się z północnej Azji. Mimo że po osiedleniu się nad Dunajem i Cisą szybko przyjęli wzorce zachodnioeuropejskiej kultury – byli wręcz określani, jako wschodni bastion Europy – zachowali wiele ze swej odrębności.

Zupełną odrębność zachowała wiejska muzyka ludowa. Pieśni typu lamentu, zwykle śpiewane przez kobiety, zachowały archaiczny rytm i brzmienie, niespotykane u innych narodów europejskich. Brzmienia powszechnie uważane za ludową muzykę węgierską, jak rozsławiony na świecie czardasz, w rzeczywistości mają pochodzenie cygańskie. Tego rodzaju muzyka taneczna powstała z połączenia ludowej muzyki Romów i muzyki miast.

Ceniona i charakterystyczna jest kuchnia węgierska. Węgierskie słowo gulyás – gulasz weszło do słowników wielu języków europejskich. Tradycyjnie jada się go na ostro z papryką. Inną tradycyjną potrawą węgierską jest halászlé, czyli zupa rybna. Do posiłków pija się wino, którego na Węgrzech jest szeroki wybór.

To tylko niektóre ciekawostki. Było ich wiele.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213161028681212.1073742954.1259848402&type=3

Karol Szmagalski