UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności - csbiksm

Projekt „Wywalcz Jej wolność lub zgiń - historie Cichociemnych”

środa, 07, grudzień 2016

Uczniowie z Zespół Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku uczestniczyli w projekcie pn.: „Wywalcz Jej wolność lub zgiń - historie Cichociemnych”. Projekt był ogłoszony przez Fundację Bo Warto z Warszawy z funduszy Instytutu Pamięci Narodowej. Jednym z opiekunów grupy był dyrektor Centrum Systemów Bezpieczeństwa i Kształcenia Służb Mundurowych mgr Ireneusz Wieczorek.


Zadaniem uczniów było przygotowanie materiałów dotyczących losów jednego z Cichociemnych i stworzenie stron internetowych propagujących idee wolnościowe żołnierzy Cichociemnych. W ramach realizacji zadań projektowych doszło do spotkania z siostrzeńcem Antoniego Iglewskiego, panem Szymonem Szynkowskim w Radziejowie. Uczniowie poznali pamiątki, rodzinne fotografie, odwiedzili miejsca związane z życiem ,,Ponara’’ m. in. dom, w którym urodził się Antoni Iglewski, Liceum Ogólnokształcące, na murach którego umieszczono tablicę pamiątkową, zapalili znicze na grobie Cichociemnego.
W dniu 06.12.2016 roku doszło do spotkania pana Szymona Szynkowskiego z młodzieżą Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku . Krewny Antoniego Iglewskiego opowiedział o życiu i działalności swojego wujka - ,,Ponara’’, jego losach wojennych i po II wojnie światowej. W czasie spotkania odczytano fragmenty wspomnień Antoniego Iglewskiego spisane i wydane przez rodzinę.
Projekt pozwolił młodzieży zapoznać się z historią ludzi, którzy swoje życie poświęcali dla dobra i wolności ojczyzny.