UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności - csbiksm

Dyrektor CSBiKSM na III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2016

środa, 05, październik 2016

We wtorek 4.10.2016 roku zainaugurowano Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2016, który trwa od 3-8 października br. Uczniowie 24 szkół z Polski, reprezentujący wszystkie województwa, na poligonie Karliki w Żaganiu przystąpiło do rywalizacji o miano najlepszej klasy mundurowej o profilu wojskowym w naszym kraju.

Grupa 28 uczniów klas mundurowych, pod kierunkiem dyrektora CSBiKSM mgr Ireneusza Wieczorka, reprezentuje Zespół Szkół Akademickich im. „Obrońców Wisły 1920 roku” Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. Na poligonie „Karliki” w Żaganiu przebywa ok. 1000 młodych ludzi, chcących sprawdzić swoje możliwości sprawnościowe w wielorakich wojskowych konkurencjach.
W uroczystym otwarciu, na wspólnym apelu w asyście kompani honorowej wystawionej przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, stanęli uczniowie i nauczyciele klas mundurowych, instruktorzy „Czarnej Dywizji” oraz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 kompanii specjalnej „Commando”. Otwierający zlot, gen. dyw. Jarosław Mika powiedział że: „…celem Zlotu jest popularyzowanie wśród młodzieży historii i tradycji dziejów oręża polskiego, jak również współczesnego wizerunku Wojska Polskiego…”. Stwierdził też, że w wyniku rywalizacji sportowej, młodzież ma nabywać umiejętności niezbędne do współdziałania w grupie, szacunku do żołnierskiego trudu, a także poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji proobronnej.
Honorowy patronat nad Zlotem objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.