UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do wydawnictwa zwarte - lista

Co się dzieje w pokoju nauczycielskim? Kultura relacji interpersonalnych

wtorek, 15, maj 2018

2018 co sie dzieje w pokoju Renata Brzezińska
ISBN 978-83-61609-74-2
Włocławek 2018
format B5
s. 272
cena 20.00 zł



 

     

,Najmniej rozpoznany empirycznie, na co zwraca uwagę J. Nowotniak jest społeczny świat nauczycieli. „Mało jest badań, które starałyby przybliżyć i pozwoliły rozumieć jak sposób relacji pomiędzy tworzącymi społeczność pokoju nauczycielskiego ludźmi wpływa na funkcjonowanie całego szkolnego organizmu” (Nowotniak, 2011). W tę swoistą pustkę, powstałą w polu problemowym pedeutologii, wypisuje się monografia autorstwa Renaty Brzezińskiej, pt. Co się dzieje w pokoju nauczycielskim. Kultura relacji interpersonalnych.
Zamysł odsłaniania i rozumienia (nie)jawnych procesów i zjawisk, konstruujących kulturę świata pokoju nauczycielskiego jest niezwykle interesujący i nowatorski, przekraczający ramy pojęciowe pedeutologii normatywnej, skupionej wokół problemów roli i powinności zawodowych nauczyciela oraz indywidualistycznego ujmowania jego pracy i kariery zawodowej.
Książka powinna zainteresować liczne grono czytelników. W pierwszym rzędzie są nimi akademicy zajmujący się kształceniem nauczycieli, studenci i doktoranci realizujący projekty badawcze w ramach prac promocyjnych. Z pewnością skupi ona uwagę nadzoru pedagogicznego i samych nauczycieli poszukujących intelektualnych narzędzi dla nadania znaczenia i odkrywania sensu tego, co stanowi treść ich zawodowej codzienności.”’ ( z recenzji prof. dr hab. Hanny Kędzierskiej)
Układ treści książki jest typowy dla opracowań empirycznych i składa się z trzech zasadniczych części. Rama teoretyczna projektu, której poświęcone są trzy rozdziały, nawiązuje do kultury szkoły wskazując na jej złożoność i liczne uwarunkowania. Rozdział czwarty, metodologiczny, jest poszukiwaniem kategorii badawczej i modelu badawczego. Autorka decydując się na podejście jakościowe, posłużyła się metodą interpretacji dokumentarnej z techniką dyskusji grupowych. Rozdział piąty i szósty stanowi prezentację wyników badań własnych oraz wnioski.