Wykład dr Jolanty Kloc
piątek, 01, grudzień 2017
W dniu 30 listopada 2017 roku w Bibliotece Radziejowa gościła Pani dr Jolanta Kloc z WNSiT KSW we Włocławku, która w niezwykle ciekawy sposób i przekonywująco mówiła o Zagrożeniu oszustwami u seniorów". Wskazała na wiele zagrożeń, jakie czyhają na nieroztropnych i wskazywała na sposoby, aby do nich nie dopuścić.
Mówiła, że jest wiele opracowań, ulotek, ale prawda jest taka, że nawet najlepsza i najprostsza instrukcja postępowania nigdy nie zastąpi zasady ograniczonego zaufania oraz zachowania zdrowego rozsądku. Wiele starszych osób niezmiennie sądzi, że akurat im nie zagraża nic złego i nie przywiązują wagi do zachowania odpowiedniej ostrożności. Często takie osoby już po fakcie same się sobie dziwią, że dopuścili do danej sytuacji, np. padli ofiarą oszustwa, a tak niewiele wystarczyłoby, żeby tego uniknąć. Właśnie, dlatego tak istotna jest odpowiednia prewencja i nauka rozpoznawania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji przez seniorów. I temu służył także ten interesujący i potrzebny wykład.
W dniu 30 listopada 2017 roku w Bibliotece Radziejowa gościła Pani dr Jolanta Kloc z WNSiT KSW we Włocławku, która w niezwykle ciekawy sposób i przekonywująco mówiła o Zagrożeniu oszustwami u seniorów". Wskazała na wiele zagrożeń, jakie czyhają na nieroztropnych i wskazywała na sposoby, aby do nich nie dopuścić. Mówiła, że jest wiele opracowań, ulotek, ale prawda jest taka, że nawet najlepsza i najprostsza instrukcja postępowania nigdy nie zastąpi zasady ograniczonego zaufania oraz zachowania zdrowego rozsądku. Wiele starszych osób niezmiennie sądzi, że akurat im nie zagraża nic złego i nie przywiązują wagi do zachowania odpowiedniej ostrożności. Często takie osoby już po fakcie same się sobie dziwią, że dopuścili do danej sytuacji, np. padli ofiarą oszustwa, a tak niewiele wystarczyłoby, żeby tego uniknąć. Właśnie, dlatego tak istotna jest odpowiednia prewencja i nauka rozpoznawania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji przez seniorów. I temu służył także ten interesujący i potrzebny wykład.
O tradycyjnym wieczorze Andrzejkowym" nie zapomniano. Nasza grupa kabaretowa wystąpiła z okazjonalnym występem, były wróżby, lanie wosku, losowano marzenia, szansę ich realizacji. W sumie wspaniała zabawa. Jest to kultywowanie tradycji w tym zakresie. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1555 roku. Wiadomo, iż wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest Św. Andrzej z Galilei. Z zawodu rybak, później podróżnik. Życie zakończył na krzyżu. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża. Gdy powstawała ta tradycja, wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, spotykały się panny.
Obecnie andrzejki to świetna zabawa i okazja do spotkań towarzyskich i tak było na naszym spotkaniu, dawniej jednak obchodzono ją z wielką powagą.
Slajd z II półrocze 2017. Tutaj:
http://slajdzik.pl/slajd/kdutw-oddz-radziejow-2017-2018-141794
Album fotek. Tutaj:
Karol Szmagalski