UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do wydawnictwa zwarte - lista

Aktywny wiek senioralny. Z badań nad działalnością Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku

czwartek, 14, maj 2015

2014 aktywny wiek senioralny
Renata Brzezińska
ISBN 978-83-61609-61-2
Włocławek 2014
format B5
s. 148
cena 14,00 zł

W październiku br. nakładem Wydawnictwa WSHE, ukazała się książka dr Renaty Brzezińskiej, adiunkta Wydziału Nauk Pedagogicznych, pt. „Aktywny wiek senioralny. Z badań nad działalnością Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku”. Publikacja ukazała się z okazji 5-lecia powstania i działalności KDUTW i jest poświęcona jej słuchaczom. Recenzentem opracowania jest prof. dr hab. Zygmunt Wiatrowski.
Autorce przyświecały dwa cele podczas tworzenia niniejszej książki:
— ukazać starość nie tylko w aspekcie strat i problemów, ale przede wszystkim jako okres potrzebny w ludzkim istnieniu, który także może być pełen aktywności i stanowić o spełnieniu życiowym ludzi starszych;
— przedstawić działalność KDUTW jako instytucji ustawicznego kształcenia pozaszkolnego oraz jego roli w życiu seniorów.
Publikacja składa się z sześciu rozdziałów. Oprócz trzech rozdziałów teoretycznych, poświęconych zagadnieniom starzenia się i starości oraz genezie uniwersytetów trzeciego wieku, opracowanie zawiera także część empiryczną. Przedstawiono w nim funkcjonowanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w aspekcie pracy wszystkich jego oddziałów zamiejscowych: Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Lipna, Ciechocinka, Radziejowa, Rypina i Wielgiego. Ostatni rozdział książki odnosi się do badań empirycznych nad potrzebami edukacyjnymi seniorów oraz określa rolę, jaką pełni Uniwersytet w życiu swoich słuchaczy.
Publikacja wychodzi naprzeciw stale rosnącemu zainteresowaniu problematyką starości i starzenia się nie tylko w kontekście demograficznym, ale także psychologicznym i pedagogicznym.