UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do wydawnictwa zwarte - lista

Pedagogika wobec ikonosfery

czwartek, 14, maj 2015

2013 ikonosfera
pod red. ks. Mariana Włosińskiego
ISBN 978-83-61609-30-8
Włocławek 2013
format B5
s. 193
(nakład wyczerpany)





Pedagogika jest nauką o kształceniu i wychowaniu. Współcześnie, pedagogika stanowi jednorodną naukę, zajmującą się ogółem zjawisk wychowawczych.
Przez ikonosferę, rozumie się środowisko obrazu, w którym żyje człowiek (z grec. eikon — obraz, sfaira — kula, środowisko), które oddziałuje na niego i powoduje w jego psychice  określone reakcje. Każdy człowiek ma własną, specyficzną ikonosferę, często stosowną do osobistych preferencji i oczekiwań, dlatego również reagowanie na nią u poszczególnych ludzi jest zróżnicowane. Z punktu widzenia pedagogicznego trzeba wyróżnić ikonosferę kontrolowaną, kiedy to dorośli (rodzice, nauczyciele), uczestniczący w środowisku obrazu zdają sobie sprawę z jego wpływu na dziecko uczestniczące w tym środowisku i kontrolują do niego dostęp, na przykład do mediów; oraz niekontrolowaną. Oprócz ikonosfery człowiek funkcjonuje także w innych środowiskach, takich jak sonosfera (dźwięki), logosfera (słowo) i galenosfera (świat ciszy). Wizualne środowisko człowieka, całokształt otaczających go obrazów — pozwala zauważyć zmienny charakter ikonosfery i jej wzmagającą się aktualnie intensywność.
Redaktor publikacji żywi nadzieję, że zaowocuje ona podejmowaniem coraz to nowych inicjatyw na terenie relacji pedagogiki i ikonosfery, mających na celu wskazanie właściwego korzystania z mediów, przez co staną się one nie tylko przyjazne dla człowieka, ale będą również pomocne w codziennym życiu. Autorzy opracowań  zasygnalizowali szerokie spectrum pedagogiki wobec ikonosfery.