UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do galeria

Tak rodziła się niepodległość – konferencja naukowa

poniedziałek, 19, listopad 2018

W listopadzie 2018 r. Włocławskie Towarzystwo Naukowe, Towarzystwo Naukowe Płockie, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica  w Płocku, Urząd Miasta Kowal i Muzeum Mazowieckie w Płocku zorganizowało dwudniową konferencję naukową pt. Tak rodziła się niepodległość. W 100-lecie powstania wolnej Polski” włączając się w ten sposób w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Konferencja poświęcona była wzmacnianiu pamięci  o regionalnych i lokalnych wydarzeniach, o bohaterach z okresu odzyskania niepodległości,  a także przypomnieniu procesu budowy nowego państwa polskiego.




Patronat Honorowy nad konferencją objęli:
Piotr Całbecki- Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego,
Adam Struzik- Marszałek Województwa Mazowieckiego,
Marek Wojtkowski- Prezydent Miasta Włocławek,
Andrzej Nowakowski- Prezydent Miasta Płock
Pierwsza część konferencji naukowej odbyła się 9 listopada 2018 r. w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego w Płocku (pl. Narutowicza 8). W dniu 11 listopada  w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu (ul. Zamkowa 4), odbyła się dalsza część konferencji pt.” Tak rodziła się niepodległość. W 100-lecie powstania wolnej Polski”. Została ona poprzedzona Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Urszuli oraz uroczystością złożenia kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w hołdzie Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na placu Rejtana w Kowalu. Organizatorzy i uczestnicy ceremonii przed Pomnikiem wysłuchali koncertu orkiestry dętej OSP w Kowalu pod dyrekcją Roberta Stranca i złożyli wieńce kwiatowe, upamiętniając w ten sposób również postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest symbolem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uroczystość odbyła się w asyście Wojska Polskiego. Odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, a następnie oddana została salwa honorowa przez żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Naukową refleksję na temat znaczenia 11 listopada jako Święta Niepodległości w świadomości Polaków, pogłębiły wystąpienia referentów. Uczestnicy obejrzeli prezentację mgra Tomasza Wąsika pt.” Walki obronne w rejonie Włocławka w sierpniu 1920 roku” oraz wysłuchali kilku referatów min. Administracja i samorząd Kujaw wschodnich oraz w ziemi dobrzyńskiej w 1918 roku ( dr Hanna Szczechowicz); Odbudowa samorządu terytorialnego w Kowalu w latach 1918-1939 (dr Anna Prokopiak- Lewandowska); Obrońcy Wisły 1920 roku- bohaterem Akademickiego Zespołu Szkół we Włocławku ( mgr Marta Walczak). Konferencji towarzyszyła wystawa Orzeł Biały w symbolice niepodległościowej przygotowana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Podczas trwania konferencji, Włocławskie Towarzystwo Naukowe oferowało do nabycia publikację pt.”Tak rodziła się niepodległość. W 100-lecie powstania wolnej Polski, pod redakcją Zbigniewa Pawła Kruszewskiego i Zdzisława Jana Zasady. Książka jest drukiem materiałów pokonferencyjnych – monografią, zawierającą referaty i doniesienia przedstawione na konferencji i odnoszące się do stanu wiedzy na temat budowy niepodległej Polski w 1918 roku.
Dwudniowa konferencja naukowa była chwilą refleksji i zadumy nad niepodległością odzyskaną przez Polaków po stu dwudziestu trzech latach niewoli, w której przyszło żyć pięciu pokoleniom naszych rodaków.