UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności - kdutw radziejów

Promocja książki pt. "Śmierć robotnika przymusowego" w Bibliotece w Radziejowie

środa, 14, listopad 2018

W czasie II wojny światowej praca przymusowa stanowiła jedną z głównych metod pozyskiwania taniej siły roboczej w Niemczech dla przemysłu i rolnictwa, a zarazem jedną z form eksterminacji ludności terytoriów podbitych przez III Rzeszę.

Roboty przymusowe w III Rzeszy – praca przymusowa, do której zmuszono kilkanaście milionów ludzi z terenów okupowanych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Militaryzacja Niemiec od połowy lat 30-tych, a szczególnie prowadzona przez Niemcy od 1939 wojna spowodowała konieczność wcielenia do Wehrmachtu znacznej liczby młodych mężczyzn, co skutkowało niedoborami na rynku pracy w tym kraju. Na terenach okupowanych prowadzona była silna akcja propagandowa mająca na celu zachęcenie ludności krajów podbitych do dobrowolnego podjęcia pracy na terenie Rzeszy, ale na ogół nie spotykała się ona z dostatecznie pozytywnym oddźwiękiem. Z tego względu zdecydowano się na wprowadzenie powszechnego obowiązku pracy przymusowej, który funkcjonował zarówno na terenach wcielonych do III Rzeszy, jak i w Generalnym Gubernatorstwie. Początkowy obowiązek pracy dla mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa obejmował Polaków w wieku od 18 do 60 roku życia, a następnie został rozszerzony na młodzież w wieku 14 do 18 lat. Na ziemiach wcielonych przymus pracy obejmował także dzieci.

Więcej tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roboty_przymusowe_w_III_Rzeszy

Temu trudnemu tematowi poświęcone było spotkanie Słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów i innych, którzy w dniu 12 października 2018 roku uczestniczyli w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie w spotkaniu promującym książkę pt. „Śmierć robotnika przymusowego" („Der Tod eines Zwangsarbeiters"). W spotkaniu tym udział wzięli: Andreas Seeger – autor książki, Helmut Donat –wydawca, Aleksandra Jeszke - Zillmer – wiceprzewodnicząca Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Hamburgu, Hartwig Zillmer – Komisja ds. Szkolnictwa i Edukacji Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Hamburgu, a także rodzina Państwa Szablewskich z Radziejowa związana z bohaterem książki. Pani Aleksandra Jeszke Zillmer jest germanistką a jej mąż Hartwig Zillmer, także nauczycielem.

Było to niezwykle wzruszające, a przede wszystkim pouczające i zmuszające do refleksji spotkanie o tych niezwykle trudnych czasach. Znam je z opowieści mojego ojca Franciszka Szmagalskiego i jego kolegów Plebańskiego, Ziółkowskiego, którzy także byli robotnikami przymusowymi w III Rzeszy. Na zdjęciu z 7.11.1943 w Vupertalu.

Spotkanie wskazało, że wiele tematów z nie tak odległej przeszłości może ulec zapomnieniu. Jest, więc moralną niejako potrzebą regularnie wspominane i omawiane w różnych środowiskach zwłaszcza, wydarzeń, które oba nasze narody dotknęły.

Należy podkreślić, że autor Andreas Seeger opowiadał o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat. To przejmująca historia, która wywołana po latach, wskazuje na to, że Niemcy poszukują porozumień, mają poczucie odpowiedzialności za wyjaśnienie faktów, wydarzeń i mało znanych kart z naszej wspólnej tragicznej historii. Wiedza, kompetencje i zaangażowanie Andreasa Seegera w temat okrutnej śmierci przymusowego polskiego robotnika – zaledwie 28-letniego młodzieńca, niewinnie skazanego przez nazistów za kontakt z Niemką, przeraziły i zastanowiły. Andreas Seeger mówił o tragedii, ale dał niebywałe przesłanie polsko - niemieckiej potrzeby wzajemnego pojednania i porozumienia. Uczynił to z należną mądrością i szacunkiem, z ogromnym wyczuciem złożonego polsko- niemieckiego problemu.

Były kwiaty, podziękowania. Nauczyciele ze Szkoły Muzycznej dali mini koncert.Oprawa muzyczna przygotowana przez nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie: Marcela Maniewskiego – pianino oraz Pawła Trawczyńskiego – saksofon tenorowy.

Brawa dla za podjęcie tego trudnego, ale jakże pouczającego tematu.

Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10218171533020689&type=3&uploaded=2

Karol Szmagalski