UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do fizjo-fit - artykuły

Oferta

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne - światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę - do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

Laser w fizykoterapii

Laser ma zastosowanie w stomatologii (na suche zębodoły i przetoki), w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii - przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych.
Terapeuta naświetla kolejne punkty na naszym ciele przyrządem przypominającym długopis, który ma na końcu diodę emitującą na gołą skórę wiązkę światła o małej mocy (ok. 400 miliwatów) i różnej długości fali. Można też na wybrane miejsca skierować wiązkę promieni laserowych za pomocą luster (zdjęcie). Niektórzy odczuwają przy tym ciepło.


Pole magnetyczne w fizykoterapii

Terapuls, Curapuls
Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Urządzenia generują pole elektromagnetyczne. Zbliżając elektrodę do skóry, można nim objąć powierzchnię ciała o przekątnej 30 cm. Fale wnikają dość głęboko. Ruchy jonów w komórkach wywołują przekrwienie tkanek - czujemy wewnątrz ciepło. Ale przy stanach zapalnych efekt cieplny się eliminuje.
Do tego zabiegu nie musimy się rozbierać, ale pamiętajmy, by w miejscu działania pola nie było w ubraniu metalowych przedmiotów.

Megatronic, Alfatron
Ma zastosowanie przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Chora część ciała musi się znaleźć w środku obudowy. Jest to pętla z cewką generującą pole magnetyczne niskich częstotliwości. Zabieg jest niewyczuwalny, trwa od 15 minut do godziny. Nie trzeba się rozbierać, ale ubranie nie może mieć metalowych klamer, suwaków itp.


Prądy w fizykoterapii

Interdyn
Stosowany przy schorzeniach ortopedycznych, reumatycznych i skórnych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Cztery kable podłączone do aparatu są zakończone elektrodami. Mocuje się je parami, tak by dwie fale elektryczne, rosnąc i malejąc, nakładały się na siebie, czyli interferowały. Odczuwamy łaskotanie. Prądy interferencyjne przenikają głęboko w tkanki, nie powodując spadku napięcia przy przechodzeniu przez skórę. Łagodzą ból , zwiększają ukrwienie, usprawniają przewodnictwo nerwowe nerwów ruchowych oraz podwyższają próg czucia nerwów czuciowych.

Galwanizacja
Do zabiegów galwanizacji używamy prądu stałego wprowadzanego do tkanek przy pomocy dwóch płaskich elektrod. Pomiędzy elektrodą a skórą pacjenta umieszcza się wilgotny podkład. Przepływ prądu stałego przez tkankę mięśniową i nerwową powoduje zmiany w ich pobudliwości, co jest wynikiem zachodzącego pod wpływem prądu przemieszczania się jonów i zmian w polaryzacji błon komórkowych.

Zastosowanie:
- nerwobóle
- zespoły bólowe w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa
- przy utrudnionym zroście kostnym
- w zaburzeniach krążenia obwodowego


Jonoforeza

Jonoforeza jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leków przez skórę lub śluzówkę za pomocą prądu stałego. W zabiegu jonoforezy wykorzystujemy działanie prądu stałego tak jak podczas zabiegu galwanizacji i działanie leków przenikających do tkanek. Jony leków nie docierają do elektrody zamykającej obwód, lecz tracą swoje ładunki na otoczkach i błonach komórkowych. W czasie od 24 do 48 godzin utrzymują swoje koncentracje i przenikają głębiej, docierając drogą krążenia do zmienionych chorobowo tkanek.

Zastosowanie:
- przeciwzapalnie, odczulająco - jon wapnia
- bakteriobójczo, aseptycznie - jony metali
- znieczulająco, przeciwbólowo -jon lignokainy
- zmiękczająco na tkankę łączną (blizny) - jon jodu
- w chorobach reumatycznych


Prądy DD

Prądy DD - diadynamiczne ( Bernarda) są to prądy impulsowe o niskiej częstotliwości i charakteryzują się działaniem dynamogennym, to znaczy: przenikaniem w głąb tkanek. Ten czynnik ma właściwości wzbudzania względnie zwiększania pobudliwości, a więc przywracania tkankom ich normalnego, fizjologicznego dynamizmu (siły i napięcia). Podczas zabiegu w krótkim czasie kilkakrotnie zmieniamy rodzaj prądu . Działanie prądów DD, w zależności od ich rodzaju, polega na przekrwieniu, efekcie przeciwbólowym, zmniejszeniu napięcia lub stymulacji mięśni. Jest to działanie miejscowe i stosunkowo płytkie.

Zastosowanie:
- w przewlekłych stanach bólowych, nerwobólach i mięśniobólach
- w stanach pourazowych z obrzękiem
- w zesztywnieniu stawów
- w stymulacji mięśni w niedowładach wiotkich
- przy zwiększonym napięciu mięśni gładkich.


Prądy Traberta

Prądy Träberta charakteryzują się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie tych prądów na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn, wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran.


Prądy TENS

Prądy TENS stosowane w terapii bólu przewlekłego i ostrego, w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń oraz zaburzeniach zrostu kostnego. Z powodzeniem stosowane również w stymulacji mięśni szkieletowych. Zaletą prądów TENS duża efektywność działania

Elektrostymulacja
W zabiegu elektrostymulacji stosujemy prądy małej częstotliwości złożone z impulsów o różnym przebiegu i częstotliwości , których parametry możemy dowolnie regulować i dowolną ilość razy powtórzyć. Cechą tych prądów jest zdolność wywoływania w czasie ich przepływu skurczów mięśni szkieletowych. Celem zabiegu jest pośrednie pobudzenie w wyniku stymulacji właściwego nerwu i bezpośrednie pobudzenia mięśnia .

Zastosowanie:
- zapobieganie zanikom odnerwionych mięśni
- odbudowa upośledzonych mięśni np. po porażeniach lub po zdjęciu opatrunku.



Krioterapia miejscowa

Jest to metoda leczenia polegająca na miejscowym stosowaniu niskich temperatur. W czasie trwania zabiegu ciepłota skóry może obniżyć się do -2 st C i na skutek skurczu naczyń krwionośnych utrzymywać się po zabiegu przez 1 minutę. Natomiast 4 minuty po zabiegu występuje czterokrotne rozszerzenie naczyń utrzymujące się przez 2 godziny. Powoduje to wzrost stężenia tlenu i obniżenie stężenia mleczanów i histaminy. Zimno ma decydujący wpływ na zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego i obniżenie reaktywności obwodowych zakończeń czuciowo-ruchowych. Wyzwalają się duże dawki endorfin, co powoduje uśmierzenie bólu.

Zastosowanie:
- po urazach, stłuczeniach, naderwaniu ścięgien
- w chorobach reumatologicznych i zwyrodnieniach
- w stanach zapalnych i obrzękach
- w nadmiernym napięciu mięśniowym i spastyce
- przy uśmierzaniu bólu i zwiększaniu zakresu ruchomości stawów


Masaż

Masażem nazywamy ściśle określone oddziaływanie bodźcami mechanicznymi egzogennymi (zewnątrzpochodnymi) na tkanki żywego organizmu z uwzględnieniem istniejących warunków anatomicznych i fizjopatologicznych. Masażem leczniczym, nazwiemy taki sposób wykonywania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu chorób z zakresu ortopedii, neurologii, pediatrii i chorób wewnętrznych.

Rodzaje masażu:
klasyczny
limfatyczny
masaż uciskowy BOA

Masaż klasyczny jest formą terapii, która wykorzystuje wpływ energii mechanicznej i kinetycznej na tkanki w celu wywołania odczynu. Dla uzyskania odczynu w organizmie poprzez masaż klasyczny - ręczny wykorzystuje się różne techniki masażu, inaczej zwane rękoczynami lub chwytami, które uwzględniają specyfikę budowy oraz funkcję masowanych tkanek i narządów. Techniki te, to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja.

Masaż limfatyczny (manualny drenaż limfatyczny) polega na przepchnięciu zalegającej chłonki w kierunku węzłów limfatycznych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Stosowany jest przy różnorodnych obrzękach.
Masaż uciskowy BOA ( mechaniczny drenaż limfatyczny) jest przeprowadzany przy użyciu mankietów uciskowych na kończyny dolne lub górne. Ten rodzaj masażu tzw. presoterapia wpływa dodatnio na organizm poprzez: pobudzenie układu krążeniowego i limfatycznego, likwidację zastoin, wchłanianie obrzęków, ułatwienie odpływu krwi żylnej.