UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności - kdutw radziejów

Wykład pt. "Sepsa-choroba XXI w."

czwartek, 22, listopad 2018

W dniu 21 listopada 2018 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów. Aby wysłuchać kolejnego wykładu Pani dr Teresy Grabowskiej ordynatora Oddz. Wewnętrznego SPZOZ w Radziejowie pt. „Sepsa -choroba XXI wieku". Wykładowca przypomniała, że to choroba, która najpierw przypomina zwykłe przeziębienia, a to przecież piorunujący zabójca.

Wystarczy kilka godzin, aby sepsa zaatakowała cały organizm i nieleczona natychmiast antybiotykami, doprowadziła do śmierci. Rozpoznanie sepsy, szczególnie we wczesnym stadium, może być trudne, ponieważ objawy są niecharakterystyczne. Należą do nich: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, bóle głowy, drgawki, wymioty, utrata przytomności. Objawy sepsy rozwijają się w bardzo krótkim czasie. Zakażenie, w czasie nawet kilkunastu godzin, może spowodować niewydolność licznych narządów wewnętrznych, a w konsekwencji nawet śmierć. Sepsa wymaga leczenia szpitalnego, często na oddziale intensywnej opieki medycznej, w tym podania antybiotyków w ciągu kilkudziesięciu minut od momentu rozpoznania sepsy. Najgroźniejszą odmianą posocznicy jest piorunująca sepsa meningokokowa. Powodują ją meningokoki przenoszone drogą kropelkową - bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą doprowadzić do śmierci, jeśli pacjent nie otrzyma natychmiast terapii antybiotykowej. Często godziny decydują o życiu chorego. Sepsa piorunująca może początkowo przypominać zwykłe przeziębienie, grypę, towarzyszy jej jednak wysoka (na ogół) gorączka, mogą się pojawić: sztywność karku, wymioty, a także światłowstręt. Ważnym sygnałem alarmującym jest wysypka zlewająca się czasem w większe plamy, tzw. wysypka wybroczynowa. W przypadku pojawienia się sinogranatowych plam i kropek, można zrobić samemu w domu prosty test polegający na przyłożeniu bokiem do zaczerwienionego miejsca szklanki. Jeśli pod wpływem ucisku zaczerwienienie nie mija, to znak, że trzeba udać się jak najszybciej do lekarza.

To tylko niektóre elementy tej choroby o których mówiła Pani ordynator. Kolejne interesujące i pouczające spotkanie.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10218488807232346&type=3&uploaded=1

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-pt-sepsa-choroba-xxi-w-dla-kdutw-oddz-radziejow,411590,t,id.html